Jak začít s MACRAME

A je to tady. Zamilovala jste se do techniky macramé, a stojíte před rozhodnutím – s čím začít :-). Listujete na Pinterestu, prohlížíte videa a fotky nádherných dekorací zkušenějších tvořilek, a v srdci vám klíčí obrovská chuť začít. Velká nabídka šňůr a jiných komponentů pro macrame tvorbu nám ale může připadat trochu chaotická, a my nevíme, kde vlastně začít. Trochu si to tady tedy vyjasníme 🙂 Začněme šňůrami – ty můžeme rozdělit do tří základních skupin. 3 PLY, TWIST, a dutinkové. Pak potřebujeme nůžky, drobné komponenty, a nakonec – kde to vše pořídit. O tom si povíme níže.

MACRAME ŠŇŮRY

MACRAME ŠŇŮRA 3 PLY

jsou trojitě stáčené šňůrky, z nichž každá šňůrka se skládá z mnoha tenkých vláken. Můžete je použít v celku, a konce trochu rozplést, to je hezké u velkých macramé dekorací, kde je tímto vytvořen vlnitý efekt. Nebo můžete šňůru úplně rozplést. Získáte tenčí šňůrky vhodné tam, kde je třeba hodně tenounkých šňůrek – např. oplétání svícnů, přívěsky, andílci…

Na co jsou 3PLY vhodné?

4-5 mm – velké macramé dekorace, kabelky (jsou pevné, drží dobře tvar), závěsné pelíšky, závěsné květináče, větší peříčka atd…

5 mm 3PLY / 5mm TWIST
4 mm 3PLY / rozpletené
5 mm PLY / 5 mm TWIST

2-3 mm – menší dekorace jako jsou lapače snů, nástěnné dekorace, girlandy, svícny, andílci, panenky, prostírání, přívěšky, sady pro miminka…

5 mm 3PLY / 3 mm 3 PLY
3 mm 3PLY
3 mm 3 PLY
3 mm 3 PLY

MACRAME ŠŇŮRA TWIST

jsou kroucené šnůry složené z několika tenčích vláken. Vyrábí se v různých kvalitách – čistě bavlněné, recyklované nebo kombinované s polyesterem. Konce se hezky rozčesávají, ideálně tedy pro peříčka, u velkých macrame dekorací vyvolávají rozpustilý a nespoutaný dojem.

Na co jsou šňůry Twist vhodné?

4-5 mm – opět jako u 3PLY – velké macramé dekorace, kabelky (jsou měkké a poddajné), závěsné květináče, peříčka (krásně se rozčesávají), panenky, girlandy, lampiony. Twist použijeme všude tam, kde chceme vytvořit dojem střapců. Twist natur můžeme také použít na tvorbu duhy, přičemž dle tloušťky jich několik spojíme k sobě, a tenčími šňůrkami obmotáváme. Konce poté rozčešeme.

5 mm TWIST
5 mm TWIST
4 mm TWIST

2-3 mm – ideální na lapače snů, svícny, panenky, prostírání, přívěšky, duhy…

5 mm twist
3 mm TWIST
3 mm TWIST

MACRAME ŠŇŮRA DUTINKOVÁ

jsou šňůry velmi jemné na dotek, hebké bez možnosti rozčesání. Vyrábí se buď celobavlněné tedy i s bavlněnou dutinkou uvnitř na našem trhu zvané PREMIUM, nebo bavlněné na povrchu a s polyesterovou dutinkou uvnitř, nebo je umělá příměs i na povrchových vláknech.

Nejčastěji prodávané a používané šňůry jsou ve 3 až 5 mm v závislosti na použití. Uzlíky u těchto šňůr jsou pravidelnější, lépe drží tvar, dobře se s nimi tvoří. Velké macramé bude při použití dutinkové šňůry 3 mm jemnější, šňůry se např. při menším průvanu lehce pohybují, je více romantické. Z dálky však uzlíky i ornamenty nejsou až tak výrazné a trochu splívají. U nástěnných macrame se konce lehce třepí, ty se jen čistě zastřihnou a nechají tak.

Na co se dutinkové šňůry používají?

5 mm – na košíčky, kabelky, kapsy, větší závěsné macramé…

5 mm PREMIUM
5 mm PREMIUM, 5 mm TWIST

3 mm – na menší košíčky, kapsy, menší ale i větší závěsné macramé.

3 mm PREMIUM
3 mm PREMIUM
3 mm PREMIUM

NŮŽKY

different sizes and forms of scissors

Pro začátek vám budou stačit ty, co máte doma. Brzy však zjistíte, jak brzy se takové nůžky ztupí. Někdo kupuje levnější, a častěji obměňuje, někdo investuje do dražších. Záleží na vás. Potřebujete jedny větší, ideálně s rukojetí obalenou plastem, a jedny menší.

MACRAME KOMPONENTY

Máte-li touhu vytvořit dekoraci, kterou si zavěsíte na stěnu – potřebujete k tomu kromě šňůry jen ještě maličkost – vyjít si do lesa, přinést si klacek, který poté zbavíte kůry, začistíte například šmirglovým papírem a můžete na něj začít navazovat uzlíky. Chcete-li si vytvořit závěsný květináč, lapač snů, chrastítko pro miminko, andílka, nebo si prostě zavěšené macrame chcete více nazdobit – potřebujete si pořídit další komponenty. Tím jsou dřevěné korálky různých velikostí, kroužky, klipy, větší dřevěné nebo nerezové kruhy a další… záleží na našich touhách a naší fantazii.

KDE NAKOUPÍM POTŘEBY PRO MACRAME?

Na trhu je velké množství e-shopů, kde se můžete vše potřebné pro vaše macrame objednat. Já osobně nejraději tvořím ze šňůr Hezera a Bobbiny. Oba výrobci sídlí v Evropě, mají ECO certifikace, šňůry od nich jsou zdravotně nezávadné a 100% biologicky odbouratelné. Hezera šňůry si vozím sama přímo od výrobce a nabízím je přímo i v mém e-shopu. Šňůry Bobbiny a ostatní komponenty nakupuji v e-shopu www.protvorbu.cz, kde jsem velmi spokojena jak s rychlostí dodání, tak i cenově a celkově velmi přátelským přístupem.

HEZERA ŠŇŮRY

Tyto šňůry si vozím sama přímo od výrobce a nabízím je i v mém e-shopu. Vše mám skladem. Vzhledem k tomu, že tvořím převážně přírodní macrame, tak i v mé nabídce převažuje barva NATUR ve variantách 3PLY i TWIST.

NABÍDKA HEZERA ŠŇŮR

BOBBINY ŠŇŮRY A VŠE POTŘEBNÉ PRO MACRAME

Velkou nabídku šňůr od tohoto výrobce nabízí eshop protvorbu.cz. Mají velký výběr barev, a v nabídce všechny typy šňůr – 3 PLY, twist i premium dutinkové. Vždy mě překvapí neustále se zvětšující nabídka komponentů, co si lze jen k tvorbě macrame představit. Kruhy nerezové i dřevěné, různých velikostí, nerezové hvězdy, kroužky i korálky z čistého dřeva bez povrchové úpravy, dřevěná kousátka a klipy, nůžky, dokonce i začištěné klacky pro vaše macrame.


Teď když víte, co je pro začátek třeba, stačí jen sebrat odvahu, najít si čas a směle se pustit do tvoření. Na youtube naleznete velké množství návodů a to i v češtině. A pokud vám to přece jen nepůjde, mrkněte občas na mé stránky, kde naleznete info o probíhajících workshopech. Ať už si vytvoříte jen jednu dekoraci pro radost, nebo budete mít uzlíky doma všude, kam se jen podíváte – přeji vám hodně zábavy a relaxace u této krásné rukodělné techniky, jakou macrame bezesporu je. Navíc už nebudete muset složitě řešit dárky pro vaše blízké- každý bude chtít jako dárek od vás vaše vlastnoručně tvořené macramé. 🙂 A to už stojí za trochu času a námahy. Krásné tvoření přeje Ivet.

Macrame SWEET

Publikováno Napsat komentář